Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG4K53
RMCF1206FG4K53 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG4K53
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG4K53.pdf
Availability of RMCF1206FG4K53
QUANTITY
RMCF1206FG4K53 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG4K53
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG4K53
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG4K53
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG4K53 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG4K53 Details Description
Related parts for RMCF1206FG4K53
CONN RING 8 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR 30GOLD SMD datasheet.pdf
TAG DANGER/HIGH VOLTAGE datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 36MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
02 MODII HDR DRST B/A 100 W/HD datasheet.pdf