Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG4K75
RMCF1206FG4K75 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG4K75
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG4K75.pdf
Availability of RMCF1206FG4K75
QUANTITY
RMCF1206FG4K75 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG4K75
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG4K75
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG4K75
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG4K75 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG4K75 Details Description
Related parts for RMCF1206FG4K75
AC/DC CONVERTER 24V 45W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 60MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf