Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG7K87
RMCF1206FG7K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG7K87
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG7K87.pdf
Availability of RMCF1206FG7K87
QUANTITY
RMCF1206FG7K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG7K87
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG7K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG7K87
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG7K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG7K87 Details Description
Related parts for RMCF1206FG7K87
DIODE GEN PURP 800V 1.5A SMA datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 135MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 64POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX16818 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 45V TO-263AB datasheet.pdf