Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT105R
RMCF1206FT105R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT105R
Brief Description
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT105R.pdf
Availability of RMCF1206FT105R
QUANTITY
RMCF1206FT105R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT105R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT105R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT105R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT105R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT105R Details Description
Related parts for RMCF1206FT105R
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC INVERTER TRIPLE 8MSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 3.81MM datasheet.pdf
E-360-14 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 9MM BK datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf