Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT158K
RMCF1206FT158K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT158K
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT158K.pdf
Availability of RMCF1206FT158K
QUANTITY
RMCF1206FT158K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT158K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT158K
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT158K
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT158K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT158K Details Description
Related parts for RMCF1206FT158K
CONN SPRING 8-20AWG RED datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM PROG OVP HV 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PAR 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
RES 644 OHM 1/5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf