Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT158R
RMCF1206FT158R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT158R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT158R.pdf
Availability of RMCF1206FT158R
QUANTITY
RMCF1206FT158R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT158R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT158R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT158R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT158R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT158R Details Description
Related parts for RMCF1206FT158R
RES SMD 1.69K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP SEALING FOR STD BUCCANEER datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf