Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT19R6
RMCF1206FT19R6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT19R6
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT19R6.pdf
Availability of RMCF1206FT19R6
QUANTITY
RMCF1206FT19R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT19R6
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT19R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT19R6
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT19R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT19R6 Details Description
Related parts for RMCF1206FT19R6
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRANSCEIVER/REGISTER 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN CABLE ASSY MPO-MPO 60M datasheet.pdf
2.8MM RECP,UNSEAL,18-20,REVREE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 4POS 3.81MM GRN datasheet.pdf