Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT1K65
RMCF1206FT1K65 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT1K65
Brief Description
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT1K65.pdf
Availability of RMCF1206FT1K65
QUANTITY
RMCF1206FT1K65 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT1K65
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT1K65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT1K65
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT1K65 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT1K65 Details Description
Related parts for RMCF1206FT1K65
IC 2PORT CONTROLLER PLL 208-LQFP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 22.79"L X 15.73"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC46/X datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 16 POS datasheet.pdf
A5 3.0KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 3X8 GLEND SN datasheet.pdf