Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT1M91
RMCF1206FT1M91 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT1M91
Brief Description
RES SMD 1.91M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT1M91.pdf
Availability of RMCF1206FT1M91
QUANTITY
RMCF1206FT1M91 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT1M91
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT1M91
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT1M91
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT1M91 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT1M91 Details Description
Related parts for RMCF1206FT1M91
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 8GB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN CABLE ASSY A-D 34AWG 1.5M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 343V 120-277 datasheet.pdf