Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT1R21
RMCF1206FT1R21 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT1R21
Brief Description
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT1R21.pdf
Availability of RMCF1206FT1R21
QUANTITY
RMCF1206FT1R21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT1R21
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT1R21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT1R21
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT1R21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT1R21 Details Description
Related parts for RMCF1206FT1R21
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
TEMP LCD DISPLAY 40-90 DEG C datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2MM R/A T-H 10AU datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 9POS W/SOCKET datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 10V datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
TV 46C MIXED(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
390UF 63V 16X20MM 125C 4000H datasheet.pdf