Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT1R33
RMCF1206FT1R33 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT1R33
Brief Description
RES SMD 1.33 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT1R33.pdf
Availability of RMCF1206FT1R33
QUANTITY
RMCF1206FT1R33 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT1R33
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT1R33
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT1R33
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT1R33 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT1R33 Details Description
Related parts for RMCF1206FT1R33
CONVERTER DC-DC 1.5VIN 3.0A HRZ datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
IC CTRLR/MON STIK T1 FDL 30-PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SNSW 4A 3/16 TLSP FACTONLY datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY COMM datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.04K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf