Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT27R4
RMCF1206FT27R4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT27R4
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT27R4.pdf
Availability of RMCF1206FT27R4
QUANTITY
RMCF1206FT27R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT27R4
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT27R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT27R4
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT27R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT27R4 Details Description
Related parts for RMCF1206FT27R4
CONN HEADER PH SIDE 10POS 2MM datasheet.pdf
JFET P-CH 20MA 150MW SMINI3P datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 400MHZ 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf