Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT2K70
RMCF1206FT2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT2K70
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT2K70.pdf
Availability of RMCF1206FT2K70
QUANTITY
RMCF1206FT2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT2K70
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT2K70
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT2K70
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT2K70 Details Description
Related parts for RMCF1206FT2K70
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
ATTENUATOR BNC MALE/FMALE 75 OHM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
XFRMR 1:1.265/1 1.2MH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 189 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf