Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT2K87
RMCF1206FT2K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT2K87
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT2K87.pdf
Availability of RMCF1206FT2K87
QUANTITY
RMCF1206FT2K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT2K87
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT2K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT2K87
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT2K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT2K87 Details Description
Related parts for RMCF1206FT2K87
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC ETHRNT XCVR 1.2-1.6GBPS 64HVQ datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY RA 3CKT datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC MIXER DOWN CONV DUAL 36-TQFN datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 30POS SMD GOLD datasheet.pdf
RJ45 STACKED NO LED 8 PORT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.1K OHM 2% RADIA datasheet.pdf