Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT360R
RMCF1206FT360R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT360R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT360R.pdf
Availability of RMCF1206FT360R
QUANTITY
RMCF1206FT360R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT360R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT360R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT360R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT360R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT360R Details Description
Related parts for RMCF1206FT360R
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 105MSPS QUAD 52QFN datasheet.pdf
PANEL METAL 16.54X12.09X.06" NBX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LTC4217 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf