Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT39K2
RMCF1206FT39K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT39K2
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT39K2.pdf
Availability of RMCF1206FT39K2
QUANTITY
RMCF1206FT39K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT39K2
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT39K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT39K2
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT39K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT39K2 Details Description
Related parts for RMCF1206FT39K2
SWITCH DETECTOR NO HORIZ SMD 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 36POS datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG WHT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3403EDD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf