Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT3K40
RMCF1206FT3K40 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT3K40
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT3K40.pdf
Availability of RMCF1206FT3K40
QUANTITY
RMCF1206FT3K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT3K40
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT3K40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT3K40
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT3K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT3K40 Details Description
Related parts for RMCF1206FT3K40
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS 30AWG 36IN datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
FZ4 HG HISPD BOX 2-CAM.NPN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 26-36V datasheet.pdf
SC 3.81/17/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf