Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT3K48
RMCF1206FT3K48 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT3K48
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT3K48.pdf
Availability of RMCF1206FT3K48
QUANTITY
RMCF1206FT3K48 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT3K48
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT3K48
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT3K48
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT3K48 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT3K48 Details Description
Related parts for RMCF1206FT3K48
COMPUTER BL2000 FRCTN 512K FLASH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 40POS DL .100 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
PUSH ROD datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 1.025A 140 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf