Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT3K90
RMCF1206FT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT3K90
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT3K90.pdf
Availability of RMCF1206FT3K90
QUANTITY
RMCF1206FT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT3K90
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT3K90
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT3K90
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT3K90 Details Description
Related parts for RMCF1206FT3K90
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
KJA 79C 79#22 SKT RECP datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.17A 180 MOHM datasheet.pdf