Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT3K90
RMCF1206FT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT3K90
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT3K90.pdf
Availability of RMCF1206FT3K90
QUANTITY
RMCF1206FT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT3K90
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT3K90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT3K90
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT3K90 Details Description
Related parts for RMCF1206FT3K90
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
BLADE TORX T6/T8 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LPR503AL datasheet.pdf
IC HIGH SIDE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FPC 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HAR LINK 10P MA DOUBLE END CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf