Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT41R2
RMCF1206FT41R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT41R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT41R2.pdf
Availability of RMCF1206FT41R2
QUANTITY
RMCF1206FT41R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT41R2
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT41R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT41R2
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT41R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT41R2 Details Description
Related parts for RMCF1206FT41R2
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ESD MONITOR WS AWARE DUAL W/B-B datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 140MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf