Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT54K9
RMCF1206FT54K9 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT54K9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT54K9.pdf
Availability of RMCF1206FT54K9
QUANTITY
RMCF1206FT54K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT54K9
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT54K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT54K9
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT54K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT54K9 Details Description
Related parts for RMCF1206FT54K9
RES ARRAY 3 RES 470K OHM 6SIP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC VOLT REG DUAL LNB 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC HOT-SWAP SWITCH +60V 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf