Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT57K6
RMCF1206FT57K6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT57K6
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT57K6.pdf
Availability of RMCF1206FT57K6
QUANTITY
RMCF1206FT57K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT57K6
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT57K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT57K6
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT57K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT57K6 Details Description
Related parts for RMCF1206FT57K6
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X2 RED 2MA TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
040 W/B 20P HEAD ASSY HZT datasheet.pdf
D SUB FE 15 POLE METALLIZED PLAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf