Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT825K
RMCF1206FT825K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT825K
Brief Description
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT825K.pdf
Availability of RMCF1206FT825K
QUANTITY
RMCF1206FT825K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT825K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT825K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT825K
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT825K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT825K Details Description
Related parts for RMCF1206FT825K
IDC CABLE - MDH14K/MC14F/X datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 24POS R/A .112" datasheet.pdf
CONN CBL VIBRATN-PRF 4POS M12 2M datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TAPE ACRYLC FOAM 1" X 4YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 4SMD datasheet.pdf
RES 470 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf