Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT931R
RMCF1206FT931R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT931R
Brief Description
RES SMD 931 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT931R.pdf
Availability of RMCF1206FT931R
QUANTITY
RMCF1206FT931R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT931R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT931R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT931R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT931R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT931R Details Description
Related parts for RMCF1206FT931R
RES 2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RT 15 ROUNDTIP 0.75MM BENT SK151 datasheet.pdf
CRYSTAL 8.192000MHZ SMD datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX GREEN TRANSP 6" datasheet.pdf