Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG10R0
RMCF1206JG10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG10R0
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG10R0.pdf
Availability of RMCF1206JG10R0
QUANTITY
RMCF1206JG10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG10R0
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG10R0
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JG10R0
Related LinksRMCF120, RMCF1206JG10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JG10R0 Details Description
Related parts for RMCF1206JG10R0
FILTER 3-PHASE RFI PWR LINE 150A datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 560 OHM 0302 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf