Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG180K
RMCF1206JG180K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG180K
Brief Description
RES SMD 180K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG180K.pdf
Availability of RMCF1206JG180K
QUANTITY
RMCF1206JG180K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG180K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG180K
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JG180K
Related LinksRMCF120, RMCF1206JG180K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JG180K Details Description
Related parts for RMCF1206JG180K
WIRE MARKER B/Y .32-.63"250PC datasheet.pdf
DSUB POWER STB 2V2 PIN datasheet.pdf
TOOL HAND SOLIS FLAG 16-20AWG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 5A TO252-2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf