Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG240R
RMCF1206JG240R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG240R
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG240R.pdf
Availability of RMCF1206JG240R
QUANTITY
RMCF1206JG240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG240R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG240R
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JG240R
Related LinksRMCF120, RMCF1206JG240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JG240R Details Description
Related parts for RMCF1206JG240R
CAP CER 100UF 4V X5R 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf