Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG300K
RMCF1206JG300K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG300K
Brief Description
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG300K.pdf
Availability of RMCF1206JG300K
QUANTITY
RMCF1206JG300K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG300K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG300K
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JG300K
Related LinksRMCF120, RMCF1206JG300K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JG300K Details Description
Related parts for RMCF1206JG300K
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC CLK RCVR 2OUT SMPTE 16TSSOP datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK .630"X4' datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf