Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG680K
RMCF1206JG680K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG680K
Brief Description
RES SMD 680K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG680K.pdf
Availability of RMCF1206JG680K
QUANTITY
RMCF1206JG680K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG680K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG680K
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JG680K
Related LinksRMCF120, RMCF1206JG680K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JG680K Details Description
Related parts for RMCF1206JG680K
FIXED IND 15UH 1.2A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CTRLR SEQ HOTSWAP DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TO92 datasheet.pdf
SW SPST-NC PIN PLUNGER 30V datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf