Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG75R0
RMCF1206JG75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG75R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG75R0.pdf
Availability of RMCF1206JG75R0
QUANTITY
RMCF1206JG75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG75R0
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG75R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JG75R0
Related LinksRMCF120, RMCF1206JG75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JG75R0 Details Description
Related parts for RMCF1206JG75R0
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 45DEG datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 400-512MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 600MA 60 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLACK datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 47POS INLINE PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf