Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT12K0
RMCF1206JT12K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT12K0
Brief Description
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT12K0.pdf
Availability of RMCF1206JT12K0
QUANTITY
RMCF1206JT12K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT12K0
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT12K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT12K0
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT12K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT12K0 Details Description
Related parts for RMCF1206JT12K0
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W SMBG datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf