Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT1R50
RMCF1206JT1R50 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT1R50
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT1R50.pdf
Availability of RMCF1206JT1R50
QUANTITY
RMCF1206JT1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT1R50
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT1R50
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT1R50
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT1R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT1R50 Details Description
Related parts for RMCF1206JT1R50
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 60POS 28-26 AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 55A DPAK datasheet.pdf
CAP SILICON 0.80PF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
MOD THY/THY 1400V 250A MAGNA-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf