Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT200K
RMCF1206JT200K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT200K
Brief Description
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT200K.pdf
Availability of RMCF1206JT200K
QUANTITY
RMCF1206JT200K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT200K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT200K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT200K
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT200K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT200K Details Description
Related parts for RMCF1206JT200K
RES SMD 191K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
INSULATION CONTINUITY METER ANLG datasheet.pdf
IC SDRAM CLK DVR 1:10 52-VFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 6POS R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf