Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT240K
RMCF1206JT240K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT240K
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT240K.pdf
Availability of RMCF1206JT240K
QUANTITY
RMCF1206JT240K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT240K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT240K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT240K
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT240K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT240K Details Description
Related parts for RMCF1206JT240K
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 590MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.55M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 6UCSPR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf