Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT2M20
RMCF1206JT2M20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT2M20
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT2M20.pdf
Availability of RMCF1206JT2M20
QUANTITY
RMCF1206JT2M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT2M20
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT2M20
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT2M20
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT2M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT2M20 Details Description
Related parts for RMCF1206JT2M20
DBL BANANA/BNC MALE RG58C/U 18" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
HANDLE SWIVELING 1/4" 6.10" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC CLK MUX PCIE 2 TO 4 20TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf