Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT3M60
RMCF1206JT3M60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT3M60
Brief Description
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT3M60.pdf
Availability of RMCF1206JT3M60
QUANTITY
RMCF1206JT3M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT3M60
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT3M60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT3M60
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT3M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT3M60 Details Description
Related parts for RMCF1206JT3M60
TERM BLOCK HDR 18POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 8A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANSFORMER AUTO STEP UP/PLG IN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 6.19M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf