Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT470R
RMCF1206JT470R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT470R
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT470R.pdf
Availability of RMCF1206JT470R
QUANTITY
RMCF1206JT470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT470R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT470R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT470R
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT470R Details Description
Related parts for RMCF1206JT470R
FITTING INS CRNR LD/LDP/CD3 OWHT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE 32V SMD 1206 SLOW BLOW 3A datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.065" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 6.7MM SOLDER datasheet.pdf