Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT470R
RMCF1206JT470R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT470R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT470R.pdf
Availability of RMCF1206JT470R
QUANTITY
RMCF1206JT470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT470R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT470R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT470R
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT470R Details Description
Related parts for RMCF1206JT470R
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
KIT REPL PODS CY8C286XXXQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 16A 125V datasheet.pdf
PTC THERMISTOR S 1076-B 120-A 54 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W T18 datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLUE 50' datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf