Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT5R60
RMCF1206JT5R60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT5R60
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT5R60.pdf
Availability of RMCF1206JT5R60
QUANTITY
RMCF1206JT5R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT5R60
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT5R60
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT5R60
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT5R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT5R60 Details Description
Related parts for RMCF1206JT5R60
IC OPAMP BUFFER 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 560 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf