Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT11K0
RMCF1210FT11K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT11K0
Brief Description
RES SMD 11K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT11K0.pdf
Availability of RMCF1210FT11K0
QUANTITY
RMCF1210FT11K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT11K0
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT11K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT11K0
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT11K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT11K0 Details Description
Related parts for RMCF1210FT11K0
IC AMP AUDIO 2W MONO AB 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
T4012, 2NC+2NO BBM, FLEX2 ACT datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H datasheet.pdf