Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT11K8
RMCF1210FT11K8 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT11K8
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT11K8.pdf
Availability of RMCF1210FT11K8
QUANTITY
RMCF1210FT11K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT11K8
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT11K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT11K8
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT11K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT11K8 Details Description
Related parts for RMCF1210FT11K8
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
40POS RECPT SCA2 datasheet.pdf
FEP WIRE BK 500' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf