Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT1K05
RMCF1210FT1K05 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT1K05
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT1K05.pdf
Availability of RMCF1210FT1K05
QUANTITY
RMCF1210FT1K05 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT1K05
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT1K05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT1K05
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT1K05 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT1K05 Details Description
Related parts for RMCF1210FT1K05
BOX ALUM UNPAINTED 7.98"LX6.01"W datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.25A SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
PLUG, 2X5, UNSEALED MQS, KEY datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf