Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT1K87
RMCF1210FT1K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT1K87
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT1K87.pdf
Availability of RMCF1210FT1K87
QUANTITY
RMCF1210FT1K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT1K87
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT1K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT1K87
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT1K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT1K87 Details Description
Related parts for RMCF1210FT1K87
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 33W 10A .75-3.3V SIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 2GHZ 40VQFN datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SIP datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 1200V TO-94 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf