Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT25R5
RMCF1210FT25R5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT25R5
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT25R5.pdf
Availability of RMCF1210FT25R5
QUANTITY
RMCF1210FT25R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT25R5
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT25R5
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT25R5
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT25R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT25R5 Details Description
Related parts for RMCF1210FT25R5
JUMPER-H1503TR/A3048A/H1501TR 8" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 9.1V SOT363 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 18POS .156 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 45MA 13 OHM SMD datasheet.pdf