Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT2K40
RMCF1210FT2K40 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT2K40
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT2K40.pdf
Availability of RMCF1210FT2K40
QUANTITY
RMCF1210FT2K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT2K40
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT2K40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT2K40
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT2K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT2K40 Details Description
Related parts for RMCF1210FT2K40
LED GREEN CLEAR 0805 R/A SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 16A 60W D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/02/180 3.5 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT PIN datasheet.pdf