Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT30K1
RMCF1210FT30K1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT30K1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT30K1.pdf
Availability of RMCF1210FT30K1
QUANTITY
RMCF1210FT30K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT30K1
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT30K1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT30K1
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT30K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT30K1 Details Description
Related parts for RMCF1210FT30K1
IC FILTER ACT PROG 28-DIP datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SW 1GHZ 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK .156 6POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf