Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT681R
RMCF1210FT681R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT681R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 681 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT681R.pdf
Availability of RMCF1210FT681R
QUANTITY
RMCF1210FT681R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT681R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT681R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT681R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT681R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT681R Details Description
Related parts for RMCF1210FT681R
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
T-STRUT 16.85"X1" FOR CARD RACK datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 10POS datasheet.pdf
CORD POWER MALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 68POS datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf