Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT6K04
RMCF1210FT6K04 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT6K04
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT6K04.pdf
Availability of RMCF1210FT6K04
QUANTITY
RMCF1210FT6K04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT6K04
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT6K04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT6K04
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT6K04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT6K04 Details Description
Related parts for RMCF1210FT6K04
CONN HEADER .100" 18POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 470M OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SFD18H-M 64GB MLC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf