Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT845R
RMCF1210FT845R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT845R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 845 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT845R.pdf
Availability of RMCF1210FT845R
QUANTITY
RMCF1210FT845R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT845R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT845R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT845R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT845R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT845R Details Description
Related parts for RMCF1210FT845R
CABLE CLAMP BLACK 5/8"DIA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.875" X .25" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC datasheet.pdf